Fizjoterapia – Masaż leczniczy w Gabi-Net
Fizjoterapia nazywana kiedyś rehabilitacją medyczną to integralna część obszaru nauk medycznych, oparta o wykorzystywanie w leczeniu różnych form energii fizycznej takich jak ruch, bodźce termiczne, mechaniczne, kinetyczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne. Jej celem jest przywrócenie pacjentom sprawności fizycznej, powrót do dobrego samopoczucia i życia bez bólu oraz zahamowanie postępu choroby czy skutków urazów. Na fizjoterapię składają się trzy główne działy, a są to: kinezyterapia-ćwiczenia , fizykoterapia- zabiegi prądowe, cieplne itp. oraz masaż.
Według definicji Światowej Konfederacji Fizjoterapii „Fizjoterapia” oznacza świadczenie usług wobec jednostek lub populacji osób, mających na celu rozwijanie, utrzymywanie i przywracanie im maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych.
W Gabi-netowym świecie fizjoterapia jest zalecana jako pomoc przy wyjściu z prawie wszystkich dolegliwości.
Głównymi dziedzinami w których się specjalizujemy są:
- Masaż leczniczy
- Akupunktura
- Terapia wad postawy tj, wady stóp , skolioz, dobór i wykonanie wkładek ortopedycznych
- Indywidualna terapia przeciwbólowa
- Trening medyczny EMS
- Terapia wisceralna
- Terapia powięziowa
- Terapia w obrębie twarzoczaszki (szczękowo-twarzowa, stomatologiczna)
Na terapię patrzymy holistycznie by znaleźć źródło problemu, z t ad nasze zamiłowanie to terapii alternatywnej , która daje więcej narzędzi i inne patrzenie na nasze zdrowie i życie.
Hasło „holistyczny” pochodzi od greckiego słowa holos, czyli całość. W kontekście medycyny holizm polega na postrzeganiu człowieka jako jeden układ obejmujący ciało, ducha i umysł, a także wszelkie powiązania ze światem zewnętrznym.
Według filozofii medycyny holistycznej lecząc pacjenta, nie powinno się skupiać wyłącznie na chorym narządzie lub zdiagnozowanym schorzeniu, ani też obrać za cel wyłącznie zwalczenie objawów dolegliwości. Należy starać się dotrzeć do przyczyny choroby. A te mogą być naprawdę różne.
W myśl medycyny holistycznej niektóre choroby, którym towarzyszą uporczywe symptomy, nie są, jak się niektórym wydaje, chorobami ciała, tylko duszy. Zgodnie z tą teorią mogą wynikać np. z niewyleczonych problemów o psychicznym podłożu lub silnych emocjonalnych przeżyć.
Terapia powięziowa FM
Fizjoterapia opierająca się na manipulacjach powięziowych skupia się na układzie powięziowym, a więc przegrodach, membranach i błonach ciała człowieka. W jej obszarze lokalizowane są punkty densyfikacji, zgrubień przyczyniające się do objawów bólowych, które dzięki właściwej manipulacji znikają. Specjalista przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, wykonuje badanie palpacyjne, próby ruchomości tkanek i wyciąga wnioski z uzyskanych informacji. Metoda FM uznawana jest przez fizjoterapeutów za jedną z najefektywniejszych terapii manualnych eliminujących ból. Wykorzystując mowę ciała i opis dolegliwości przez pacjenta, terapeuta dobiera indywidualnie dopasowana formę terapii manualnej, która daje niemal błyskawiczną poprawę. Manipulacja Powięzi polega na wpływie terapeutycznym w danych punktach na powierzchni powięzi głębokiej i powięzi powierzchownej. Terapia ta nie może być wykonywana u osób z otwartą raną, tętniakiem, ostrym stanem zapalnym i schorzeniami układu nerwowego.
Czym jest powięź?
- wsparcie procesów immunologicznych,
- organizacja przestrzenna ścięgien, mięśni, narządów, tworzenie jam i przedziałów ciała,
- koordynacja aktywności konkretnych grup mięśniowych,
- tworzenie szlaków komunikacji między komórkami,
- tworzenie środowiska do przemian biochemicznych,
- tworzenie szlaków przebiegu naczyń krwionośnych, naczyń limfatycznych i nerwów,
- utrzymanie strukturalnej jedności ciała.
Warto pamiętać, że powięź przenika i otacza całe ciało człowieka, integrując je ze sobą. Ma wiele zadań, a wszelkie zaburzenia w jej napięciu skutkują wystąpieniem uciążliwych objawów.
50 min – 140 zł
Terapia Wisceralna – Brzucha
Terapia Wisceralna jest metodą leczenia holistycznego skupiającą się na połączeniach pomiędzy układem mięśniowo – szkieletowym a narządami wewnętrznymi.
Wzajemne oddziaływania mięśniowo – szkieletowe bezpośrednio determinują położenie narządów w ciele, i odwrotnie, organy wewnętrzne mają silny wpływ na stan zdrowia kręgosłupa, miednicy, żeber, obręczy barkowej, mięśni i powięzi.
Nieprawidłowa postawa, skolioza, operacja, zapalenia tkanek i narządów, niedożywienie lub stres emocjonalny mogą łatwo powodować dysfunkcję różnych narządów.
W konsekwencji w podrażnionych narządach powstaje napięcie, które jest przenoszone na układ mięśniowo – szkieletowy. Na przykład zapalenie pęcherza moczowego lub zaparcia mogą prowadzić do problemów ze stawami biodrowym lub odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.
50 min – 140 zł
Terapia indywidualna
Terapia indywidualna –staramy się jak najlepiej dopasować proponowane metody do problemów zdrowotnych, występujących u pacjenta:
- prowadzimy dokładny wywiad i diagnostykę, określając cel i metody terapii,
- wdrażamy leczenie, biorąc pod uwagę sugestie i samopoczucie pacjenta po poszczególnych zabiegach,
- kontynuujemy pracę metodami umożliwiającymi osiągnięcie obranego celu,
- proponujemy ćwiczenia do wykonywania w domu, które wzmocnią efekt terapii indywidualnej.
- swoje działania opieramy na ścisłej współpracy i porozumieniu z pacjentem, dbając o jego komfort psychiczny i fizyczny, a zarazem dążąc do jak najlepszych efektów terapii.
Metody stosowane w terapii indywidualnej
W czasie terapii indywidualnej sięgamy po różnorodne metody, które pozwolą na szybki i efektywny powrót do pełnej sprawności. Proponujemy masaże lecznicze, które pomagają w bólach kręgosłupa, stanach po urazach oraz wielorakich schorzeniach. Dołączamy igłoterapię lub kinezytaping w celu utrwalenia efektów leczenia. Stosujemy terapię manualną, która niweluje zaburzoną mechanikę poszczególnych narządów ruchu. Odtwarzamy zaburzone lub utracone funkcje ruchowe, zmniejszamy dolegliwości bólowe oraz uczymy poprawnych wzorców, które zmniejszą ryzyko nawrotu nieprawidłowości.
50 min – 120/140 zł
Suche Igłowanie
Suche igłowanie (igłoterapia, ang. dry needling) może kojarzyć się z zabiegiem akupunktury. Jedynym podobieństwem jest jednak wykorzystywanie igieł służących do terapii. W pierwszym przypadku istotą jest właściwa lokalizacja punktów spustowych obecnych w strukturach mięśniowych. Akupunktura natomiast to nakłuwanie tzw. meridianów w celu zbalansowania przepływu energii w kanałach energetycznych naszego ciała. Jest zabiegiem bardzo starym i wywodzi się z medycyny chińskiej.
Technika suchego igłowania polega na umieszczeniu igły akupunkturowej razem z otaczającą ją prowadnicą w pożądanym miejscu. Następnie bardzo szybkim ruchem wprowadza się ją w powłoki skórne. Właściwie wykonane nakłucie suchą igłą będzie powodowało drżenia mięśnia, w obrębie którego prowadzona jest terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.
Wskazania do leczenia igłami
- dolegliwości bólowe narządu ruchu o różnym pochodzeniu
- chroniczne przeciążenia mięśni w wyniku urazu lub zabiegu,
- niedobór magnezu i witamin z grupy B.
- tendinopatie, terapii tkanki bliznowatej,
- napięciowych bólów głowy,
- dolegliwości, takie jak:
- bóle pleców,
- łokieć tenisisty,
- zapalenie rozcięgna podeszwowego,
- bark zamrożony,
- zespół ciasnoty podbarkowej,
- zespół cieśni nadgarstka,
- pseudo rwa kulszowa,
- Suche igłowanie zastosowanie znajduje ponadto w stanach po unieruchomieniu (skręcenie, zwichnięcie, złamanie).
Przeciwwskazania
Leczenia suchymi igłami nie można zastosować w przypadku każdego pacjenta. Przeciwwskazania do suchego igłowania obejmują takie stany, jak:
- infekcje,
- gorączka,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- niemożliwy do wyeliminowania lęk przed zastosowaniem igieł,
- zaburzenia czucia,
- zmiany troficzne skóry,
- protezy oraz implanty,
- stosowanie igieł suchych w okolicy żylaków, guzów oraz ran,
- uczulenia na materiały wykorzystywane podczas leczenia igłami,
- choroby psychiczne,
- odczuwany zbyt duży ból podczas zabiegu.
- ciąża
cena uzależniona od czasu oraz ilości zużytych igieł
20 min – 50 zł;
40 min – 80 zł
Taping – plastowanie
Kinesiotaping to metoda oklejania specjalnymi plastrami, których parametry, jak grubość, ciężar właściwy i rozciągliwość o 130-140%, są zbliżone do parametrów ludzkiej skóry. Plaster dynamiczny nie jest nasączony żadnym lekiem. Technika ta pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra. Przyklejone we właściwy sposób plastry dynamiczne tworzą pofałdowania powierzchni, zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą właściwą a powięzią. Usprawnia to mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywuje proces samoleczenia. Skóra jest bardzo delikatnie naciągana. Najczęściej stosowane naciągnięcie taśmy, która drażni zakończenia nerwowe w skórze to 10-25%.
Poprawa mikrokrażenia i przepływ limfy wspomaga wchłanianie krwiaków, obrzęków oraz zmniejsza stany zapalne.
Działanie przeciwbólowe wynika z oddziaływania na receptory położone w skórze. Odpowiednio zastosowany, specjalny rodzaj plastra, w czasie kiedy jest nalepiony (7-10 dni), może pełnić rolę stałego drenażu limfatycznego lub być uzupełnieniem dla drenażu manualnego.
Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów. Zabezpiecza staw, mięsień przyspieszając jego regenerację.
Wskazania
- Dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego, jak bóle kręgosłupa, bóle kolan, dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka), bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty), ostroga piętowa
- Stany po urazach: leczenie skręceń i zwichnięć stawów, obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł np. dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa czy paluch koślawy.
- Przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub ścięgna Achillesa)
- Leczenie blizn i krwiaków
- Wskazania do drenażu limfatycznego (kinesiotaping limfatyczny), czyli w zaburzeniach krążenia chłonki: obrzęki występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży
- Korekcja wad postawy, na przykład skoliozy
- Podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu wyczynowego i amatorskiego
- Leczenie niektórych dysfunkcji spowodowanych pracą receptorów skóry i powięzi: zaburzenia równowagi, niektóre zaburzenia oddechowe
Przeciwwskazania
- łuszczyca i inne zaawansowane choroby skóry
- nie zagojone lub trudno gojące się rany
- stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych, których nie można wykonywać przez powierzchnię plastra
- uczulenie na klej stosowany w plastrach
15min – 30/50 zł
cena uzależniona od ilości zużytego plastra oraz sposobu wykonania
Fizjoterapia Uroginekologiczna
Elektrostymulacja mięśni Kegla (mięśni dna miednicy, zwanych również mięśniami przepony miedniczej) jest bardzo dobrym sposobem na ich wzmocnienie, co pomaga walczyć z NTM. Elektrostymulacja może być stosowana jako dodatkowa metoda leczenia tej przypadłości, lub w zupełności zastąpić leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.
Jak to działa?
Impulsy elektryczne przekazywane z urządzenia do ciała za pomocą elektrody (sondy) dopochwowej lub doodbytniczej powodują mimowolne skurcze mięśni dna miednicy, silniejsze niż te, który moglibyśmy wywołać za pomocą własnej woli. Ćwiczenie mięśni w ten sposób z biegiem czasu powoduje ich wzmocnienie. Przy użyciu własnej woli jesteśmy w stanie wykonywać samodzielnie ćwiczenia prowadzące do wzmocnienia, ale tylko w przypadku mięśni prawidłowo unerwionych. Jeśli z powodu urazu, choroby, porodu, czy operacji doszło do przerwania lub osłabienia połączenia nerwów z mięśniami, to nie będą one reagowały na sygnały wysyłane przez mózg. Dlatego próby samodzielnego ćwiczenia (jak najbardziej zalecane!) często nie są skuteczne w leczeniu NTM.
Dodatkowo elektrostymulacja wspomaga regenerację uszkodzonego unerwienia. Pacjenci stosujący tą metodę łatwiej uczą się przeprowadzania samodzielnych ćwiczeń, gdyż skurcze mimowolne pomagają „zlokalizować” odpowiednie mięśnie, których w normalnych warunkach nie kontrolujemy świadomie.
Pierwsze efekty elektrostymulacji pojawiają się już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia regularnych zabiegów.
Metoda jako zjawisko oddziałujące na ludzki organizm nie odróżnia płci. Jest skuteczna zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Z powodzeniem pomoże w walce z nietrzymaniem moczu, stolca, czy gazów.
Rehabilitacja, również ta przy pomocy elektrostymulatora, często skutkuje odroczeniem lub nawet rezygnacją z zabiegu chirurgicznego. Jeśli operacja jest nieunikniona, to rehabilitacja przed i po zabiegu i tak jest bardzo wskazana. Przed – by pacjent lepiej zniósł zabieg. Po – by wzmocnić efekt zabiegu i szybciej wrócić do zdrowia. Elektrostymulacja jest doskonałą terapią po porodzie.
Badanie mięśni dna miednicy – 120 zł;
Terapia – 40 min – 120 zł
Do zabiegu należy zakupić dodatkowo indywidualna elektrodę dopochwową w cenie 140 zł/160 zł
Terapia blizny
W chwili gdy dojdzie do głębokiego uszkodzenia skóry, czyli gdy dochodzi do uszkodzenia ciągłości także jej warstw głębokich dochodzi do wytworzenia blizn nawet gdy procesy regeneracyjne przebiegają prawidłowo. Blizna jest widoczna zmianą w ciągłości skóry, prawidłowo łączy brzegi rany i goi ubytki, ale jednocześnie odróżnia się strukturą, budową funkcjonalnością, a nawet kolorem od tkanki zdrowej.
Mobilizacja blizny – kiedy się tym zająć?
Po całkowitym wygojeniu tkanek miękkich powiązanych z blizną można przystąpić do dalszego etapu rehabilitacji. O tej zasadzie trzeba bezwzględnie pamiętać. Tak więc techniki mobilizacyjne dla tkanek wokół blizny zaczyna się po około 3-4 tyg., a dla techniki obejmujące swym zakresem działania sama bliznę po kolejnych 2-3 tyg. Dopiero po upływie tego czasu przechodzi się do terapii manualnej w okolicy blizny i tkanek ją otaczających, aby doprowadzić do ich uwolnienia.
Terapia manualna + igłoterapia – 50 min – 100 zł
Fizykoterapia
Fizykoterapia jest jedną z form medycyny fizykalnej, stosowaną do leczenia i profilaktyki schorzeń narządu ruchu. Fizykoterapia wykorzystuje występujące w przyrodzie naturalne czynniki fizyczne, termiczne, promieniowanie słoneczne oraz urządzenia wytwarzające energię cieplną, promieniowanie świetlne, laserowe, prądy małej, średniej i dużej częstotliwości oraz ultradźwięki.
Fizykoterapia wykorzystywana jest w wielu dziedzinach medycyny. Od lat stosuje się ją nie tylko w schorzeniach narządu ruchu, ale także w laryngologii, dermatologii, ginekologii czy stomatologii. Zabiegi fizykoterapeutyczne najczęściej stosowane to zabiegi wykorzystujące:
Prądy elektryczne
Prądy elektryczne – elektrostymulacje, prądy interferencyjne, DD, TENS, jonoforeza, galwanizacja.
Działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, zapobieganie zanikom mięśniowym, zmniejszanie wzmożonego napięcia mięśniowego.
Promieniowanie laserowe
Działanie: biostymulujące – przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń, stymuluje zrost kostny, przeciwbólowe, przeciwzapalne.
Leczenie ciepłem
Leczenie ciepłem –lampa sollux. Wykorzystywane jest tutaj zjawisko głębokiego przekrwienia tkanek, gry naczyniowej powodującej przyspieszenie przemiany materii oraz idące za tym zjawiska adaptacyjne – zwiększenie liczby krwinek czerwonych, zwiększenie liczby małych naczyń w narządach wewnętrznych.
Ultradźwięki
Ultradźwięki – drgania mechaniczne przenoszące energię do zmienionych chorobowo tkanek.
Działanie miejscowe i ogólnoustrojowe: rozszerzenie naczyń krwionośnych, hamowanie procesów zapalnych, działanie na układ nerwowy, działanie przeciwbólowe, zmniejszanie napięcia mięśniowego.
Fala uderzeniowa
Fala uderzeniowa jest stosowana w terapii mającej na celu redukowanie długotrwałego bólu układu mięśniowo-szkieletowego. Jest ona emitowana pod ciśnieniem, dzięki czemu jest w stanie dostarczyć energię w miejsce, gdzie zlokalizowany jest ból. Jest to również metoda stosowana w walce z cellulitem.
MASAŻ KLASYCZNY
Masaż klasyczny znany i stosowany jest chyba na całym świecie. To podstawowy zabieg, który znajdziemy w ofercie każdego gabinetu masażu. Korzystanie z niego przynosi ogrom korzyści zarówno dla ciała jak i umysłu.
Masaż klasyczny może być stosowany profilaktycznie u każdego, zarówno u dorosłych, jak i dzieci (o ile nie ma przeciwwskazań). Szczególnie polecany jest osobom zapracowanym i zmęczonym, ponieważ pomaga odzyskać stan wewnętrznej równowagi. Wskazany także dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia, którzy chcą się wyciszyć, odprężyć i zregenerować organizm po wysiłku.
PRZY CZYM POMAGA masaż klasyczny?
Celem masażu klasycznego jest ogólna poprawa stanu psychosomatycznego osoby masowanej. Ten naturalny zabieg znajduje zastosowanie w profilaktyce wielu chorób. Doświadczony masażysta może wykryć niektóre zmiany chorobowe w tkankach podskórnych jeszcze zanim objawy zaczną być odczuwalne dla zainteresowanego. Regularne korzystanie z masażu klasycznego wzmacnia układ odpornościowy i naturalne siły samoregulacji organizmu. Masaż ten polega na mechanicznej stymulacji tkanek organizmu za pomocą chwytów takich jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, mieszenie, oklepywanie, wibracja i roztrząsanie. Masażystka używa w tym celu tylko i wyłącznie własnych dłoni.
JAKIE SĄ EFEKTY?
- usuwa złuszczony naskórek
- usuwa wydzieliny gruczołów skóry (łój, pot)
- usprawnia pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych przyspieszając przepływ płynów
- rozgrzewa masowany obszar ciała
- przyspiesza przemianę materii w komórkach
- ułatwia rozprowadzenie substancji odżywczych po organizmie
- usuwa z komórek zbędne produkty przemiany materii i toksyny
- zapobiega powstawaniu zastojów i obrzęków limfatycznych
- reguluje (pobudza lub obniża) pobudliwość zakończeń nerwów czuciowych skóry
- przyspiesza regenerację mięśni i stawów po intensywnym treningu (ułatwia usuwanie kwasu -mlekowego)
- poprawia ogólne samopoczucie
Masaż tkanek głębokich
Masaż tkanek głębokich zwany też masażem głębokim opiera się na warstwowej pracy tkankowej, prowadzącej do uwolnienia (rozluźnienia) utrzymujących się nieprawidłowych napięć w ciele człowieka. Metoda pozwala w sposób energooszczędny i bardzo skuteczny wpłynąć na stan napięcia mięśniowego i powięziowego przy dysfunkcjach narządu ruchu i wadach postawy. Jako narzędzia pracy stosuje się głównie palce, kostki palców, pieści, przedramię i łokieć. Masaż głęboki bardzo często rozumiany jest w sposób błędny i utożsamiany z silną oraz bolesną pracą na mięśniach. W rzeczywistości metoda nie wiąże się z wywieraniem mocnego nacisku na tkanki, nie wymaga od terapeuty dużej siły, natomiast może być delikatna i łagodna. Każdy ruch wykonywany jest bardzo powoli, z ogromną precyzją i odpowiednio dobraną siła nacisku. Masaż tkanek głębokich jest bardzo skuteczny i efektywny, a jego rezultaty zauważalne są już po krótkiej sesji.
Cel zabiegu
W pracy na tkankach głębokich podstawowym celem nie jest przyjemność, lecz zmiana struktury i ruchomości tkanek. Praca jest bardzo powolna i dokładna, co daje czas na fizjologiczna odpowiedź tkanki i jej przystosowanie do nowych warunków. Długotrwałe korzyści płynące z masażu jak: zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresów ruchu i stopnia rozluźnienia mięśni, poprawa postawy ciała, zwiększenie gibkości i jakości ruchu sprawiają, że techniki masażu tkanek głębokich są jedną z najbardziej cenionych metod walki z nieprawidłowymi wzorcami napięć w ciele człowieka.
Tempo masażu jest bardzo wolne. Zapobiega to bólowi oraz obronnemu napięciu mięśni przy głębokich ruchach.
Stosuje się nacisk skośny. Pozwala to na rozciąganie tkanki, a nie jej ściskanie.
Istotna jest praca zarówno na brzuścach mięśniowych, jak i na ścięgnach.
Każdorazowo należy określić obszar wymagający największej pracy. Wybrane techniki terapeutyczne powinny skupiać się na wcześniej ustalonym celu.
Czas trwania masażu jest trudny do określenia i zależy od obszaru poddawanego zabiegowi oraz tempa fizjologicznej odpowiedzi tkanek (rozluźnienie).
Następnego dnia po zabiegu pacjent może odczuwać pogorszenie stanu zdrowia, kolejne dni przynoszą zdecydowaną poprawę.
Wskazania
- przewlekły ból mięśniowy
- zmniejszona ruchomość stawów
- przykurcz ścięgien i mięśni
- zapalenie rozścięgna podeszwowego
- rwa kulszowa
- łokieć tenisisty, golfisty
- zespół bólowy kręgosłupa
- rwa barkowa
- napięciowe bóle głowy
Przeciwwskazania
- ostre stany zapalne stawów i ścięgien
- stany chorobowe przebiegające z wysoką temperaturą ciała
- przerwanie ciągłości skóry
- krwotoki lub możliwość ich wystąpienia
- zmiany dermatologiczne
- świeże zakrzepy
- tętniaki
Masaż sportowy
Masaż sportowy jest jedną z najbardziej powszechnych metod stosowanych przez fizjoterapeutów w pracy z układem ruchu sportowca. Szeroko rozumiany masaż sportowy używany jest nie tylko w rehabilitacji doznanych kontuzji, ale również znajduje zastosowanie w odnowie biologicznej i towarzyszy procesowi budowania formy przez zawodnika. We współczesnej fizjoterapii masaż sportowy łączy się z innymi metodami terapii manualnej tkanek miękkich i stawów. Dzięki takiemu połączeniu praca ze sportowcem staje się indywidualna i niepowtarzalna. Właśnie to może być sposób w walce o najwyższe pozycje, gdzie często najlepszych zawodników dzieli niewielka różnica, chociażby setnej sekundy na mecie.
Indywidualnie dobrana praca na tkankach miękkich i stawach w poszczególnych etapach przygotowań i zawodów przynosi sportowcom wiele korzyści. Nie tylko w biomechanice ruchu, ale też w aspekcie neurologicznym, zwiększając lub zmniejszając pobudliwość nerwową. Również z psychologicznego punktu widzenia, masaż sportowy odgrywa istotną rolę. Wpływa na samopoczucie sportowca, znosząc jego gorączkę przedstartową, czy działając relaksująco w przerwie między zawodami.
Korzyści, jakie sportowiec może zyskać poddając się masażom sportowym obejmują:
- zwiększenie zakresu ruchów i elastyczności mięśni, dzięki czemu sportowiec ma większe możliwości w budowaniu formy;
- poprawę krążenia krwi i wzrost temperatury masowanej okolicy;
- lepsze dotlenienie i poprawę metabolizmu tkanek, szybszą wymianę substancji odżywczych między krwią, a komórkami;
- szybszy powrót sportowca do formy po kontuzji;
- krótszy czas regeneracji między treningami. Oczyszczanie organizmu z toksyn i przywrócenie mięśni do wykorzystania pełnych możliwości;
- poprawę pracy układu nerwowego, a także możliwość pobudzenia lub relaksacja sportowca – w zależności od cyklu treningowego;
- zapobieganie urazom i leczenie kontuzji.